Print this page
Tuesday, 27 October 2020 15:54

Hristodoulidis: Türkiye gerilimi tırmandırıyor ve bölgesel istikrarı zayıflatıyor

Rate this item
(0 votes)


Dışişleri Bakanı Nikos Ηristodoulidis, Doğu Akdeniz'de barış, istikrar ve güvenlik hedefine ulaşmaya yönelik olumlu veriler ve eylemler devam ederken, Türkiye’nin bir istisna olduğunu, çünkü gerilimi tırmandırdığını ve bir dizi yasadışı eylemle bölgesel istikrarı zayıflattığını söyledi.
Bunun yalnızca Kıbrıs ve Yunanistan için değil, Suriye, Libya, Irak ve ötesinde de geçerli olan bir şey olduğunu söyledi.
Nikos Dendias ile birlikte, artan Türk provokasyonları ve Ankara'nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi, Akdeniz ve Ege’de deniz bölgelerinde yasadışı eylemleri hakkında bilgi verdiklerini belirtti.
Hristodoulidis, Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olarak Mağusa’daki yasadışı Türk eylemleri hakkında bilgi verdiğini de sözlerine ekledi.
Bunların bölgede istikrar ve güvenliği baltalayan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin görüşmeleri Crans Montana'da kaldığı yerden, kararlaştırılan çözüm çerçevesi, iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde yeniden birleştirmek amacıyla sürdürme çabalarını desteklemediğini ifade etti.
Üçlü Toplantı ile ilgili olarak Nikos Hristodoulidis, pandemi nedeniyle mevcut zor koşullarda uygulanmasının, üç ülkenin işbirliğini güçlendirme ve genişletme konusundaki güçlü bağlılığını kanıtladığını belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu