Print this page
Thursday, 21 June 2018 14:37

Cumhurbaşkanı Kooperatif konusunun araştırılmasını istedi

Rate this item
(0 votes)

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin kooperatif konusunda istediği araştırmanın 2013 yılından önceki dönemle ilgilendiğini söyledi. Araştırmanın, Kooperatifin niye hayatta kalmak için 1 milyar beş yüz milyon avro’ya ihtiyaç duyduğunu ve 7.5 milyar avro’yu bulan takipteki krediler durumunun ortaya çıkmasını amaçladığını ifade etti.
Avrupa Denetleme makamlarının niye bizi böyle kararlar almaya zorladığının anlaşılması gerektiğini vurgulayan Anastasiadis, yine de bu kararlarla mevduat sahiplerini güvence altına aldıklarını, bankacılık sistemini istikrara kavuşturduklarını ve gelecek için adımlar attıklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı, Avrupa Komisyonu tarafından talep edildiği gibi etkili önlemler alınması takdirde, kamu tarafından verilen tüm paranın, 7.5 milyar Avro’luk takipteki krediler ve diğer varlıklar tarafından karşılanacağını söyledi.
Bu şekilde de herkes tarafından bilinen bu sorun etkin bir şekilde ele alınacaktır.
Ayrıca hükümetin asıl kaygısının, gerçek zayıflıkların korunması olduğunu vurguladı ve borçlarını ödemeyenler ile farklı bir şekilde ilgilenileceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Bankaları da eleştirdi. Bankaların takipteki krediler konusunda daha iyi bir iş çıkarıp, böylece borçlu kişilerin borçlarını ödeyebileceğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu