Οι ομάδες που ανεβαίνουν

Προτελευταία αγωνιστική σήμερα στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας και ο απολογισμός του Σαββάτου ξεκαθάρισε και άλλες σημαντικές εκκρεμότητες που αφορούν τόσο την πάνω όσο και την κάτω ζώνη.

Η πρωτοπόρος Αλκή νίκησε εκτός έδρας με 2-1 τον ΑΣΙΛ και εξασφάλισε τον τίτλο, δεύτερη τερματίζει η Πάφος που σήμερα αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην έξοδο της στο Παραλίμνι με αντίπαλο την τοπική Ένωση.

Τα τέρματα της Αλκής πέτυχαν οι Ανδρέας Σοφοκλέους (15') και Σέργιος Αβραάμ (61' πεν.), ενώ για τον ΑΣΙΛ σκόραρε στο 48' ο Μπασόφ.

Ανεβαίνει ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός στο Μακάρειο Στάδιο νίκησε 3-2 την ουραγό Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς και εξασφάλισε την άνοδο του.

Η Παρεκκλησιά άνοιξε το σκορ στο 6' με τον Πιτσιλλίδη και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 7΄ με τον Ανδρέα Χριστοφίδη, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (49')  ο Νίκος Πιτσιλλίδης πέτυχε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 60' ο Τόρες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό και στις καθυστερήσεις ο Μάριος Πεχλιβάνης πέτυχε το 3-2.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Παρεκκλησιά διαβαθμίστηκε.

Ομόνοια Αραδίππου - Ακρίτας...2-0
Στην Αραδίππου στο μεγάλο ντέρμπι της κάτω ζώνης η τοπική Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 45' με τον Αντώνη Παναγή.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55' ο Λευτέρης Αλαμπρίτης πέτυχε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με την επιτυχία της η Ομόνοια έφτασε στους 21 βαθμούς.

Οθέλλος - ΕΝΑΔ...3-2
Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 12΄με τον Βασιλείου και στο 30' ο Ριάτζελο ισοφάρισε σε 1-1 για την ΕΝΑΔ.

Στο 39' ο Ανδρέας Λεμέσιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα (2-1) στον Οθέλλο και στο 45' ο Ριάτζελο ισοφάρισε σε 2-2 για την ΕΝΑΔ.

Στο 88' ο Άλντο Ατόρνο έδωσε προβάδισμα στον Οθέλλο που διατήρησε το 3-2 μέχρι το τέλος.

ΘΟΪ Λακατάμιας - Εθνικός Άσσιας...8-1
Στη Λακατάμια το ΘΟΪ κέρδισε με το ευρύ 8-1 τον Εθνικό Άσσιας που έμεινε στους 19 βαθμούς.

Στο 4΄ο Ταξιάρχης Θανέλλας άνοιξε το σκορ, στο 9' ο Δημήτρης Χαραλάμπους πέτυχε το 2-0, στο 26' ο Θανέλλας το 3-0 και στο 44' ο ίδιος ποδοσφαιριστής το 4-0.

Στο 47' ο Φερνάντο πέτυχε το 5-0 και στο 65' με πέναλτι ο Σωτήρης Φοινίρης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0. Στο 77' ο Σιαπάνης πέτυχε το 7-0 και στο 79' μείωσε ο Εθνικός με τον Φραγκίσκο.

Στο 84' ο νεαρός Παπαθεοχάρους διαμόρφωσε το 8-1 για το ΘΟΪ.