Μοίρασε υποσχέσεις η «ματσάρα» στο «Θεμιστόκλειο» – Νίκη για Ομόνοια

Με υποσχέσεις άνοιξαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας για το 2019. Στον αγώνα – ντέρμπι για την 11η αγωνιστική μεταξύ Ανόρθωσης – Ομόνοιας στο «Θεμιστόκλειο» όλα κρίθηκαν στο τάι – μπρέικ με την Ομόνοια να κερδίζει με 3-2 και να εξασφαλίζει το δίποντο.

Η Νέα Σαλαμίνα στον δεύτερο αγώνα της 11ης αγωνιστικής κέρδισε τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 στο «Σπύρος Κυπριανού» και ευελπιστεί για την τετράδα. Οι αγώνες Green Air Παφιακός – Αναγέννηση Δερύνειας (στο «Θεμιστόκλειο» στις 20:30 και ΑΠΟΕΛ – ΑΕ Καραβά θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019.

Ματσάρα και η «μπίλια» στο «πράσινο»
«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (15-25, 25-19, 19-25, 29-27, 12-15)

Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα η Ομόνοια κέρδισε στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής την Ανόρθωση με3-2 στο «Θεμιστόκλειο». Ο αγώνας έφθασε σε υψηλά επίπεδα αποτελώντας προμήνυμα για το τι θα ακολουθήσει το 2019. Η Ομόνοια εξασφάλισε τη νίκη έστω με δίποντο και βλέπει τον αγώνα της Τρίτης με τους Ρώσους. Η Ανόρθωση έδειξε με το «καλημέρα» του 2019 αποφασισμένη να παλέψει όλους τους αγώνες μέχρι το τέλος.

Πολύ ανώτερη η Ομόνοια στο πρώτο σετ επιβλήθηκε πλήρως με 25-15 και προηγήθηκε 1-0, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η Ανόρθωση όμως δεν επηρεάστηκε από την μέτρια απόδοση του πρώτου σετ και παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε υποψιασμένη, θύμισε κάτι από την απόδοση του πρώτου σετ και επιβλήθηκε 25-19 για να επανακτήσει το προβάδισμα 1-2.

Εκπληκτικό το τέταρτο σετ αφού η «Μεγάλη Κυρία» έπαιξε εντυπωσιακό βόλεϊ απέναντι στους «πράσινους» που ήθελαν να κερδίσουν και να πάρουν το τρίποντο. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ανόρθωση κέρδισε με 29-27 και ισοφάρισε το ντέρμπι σε 2-2.

Συναρπαστικό ήταν και το πέμπτο σετ με την Ομόνοια να επικρατεί 15-12 και να κερδίζει το σπουδαίο ντέρμπι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Στρουγκάρεβιτς, Αμπουϊλα, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Παγιάν, Ερέρα – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.- Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Χατζηδημητρίου, Πρωτοψάλτης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ρεϊνάλντο, Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Προδρόμου.

Νίκη και βλέπει τετράδα
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ 3-0 (25-17, 25-12, 25-18)
Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το πρώτο παιχνίδι του 2019 και αισιοδοξεί ότι θα προλάβει το τρένο της τετράδας. Για την 11η αγωνιστική κέρδισε στο «Σπύρος Κυπριανού» τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 σετ. Ο Εθνικός από την άλλη δέχθηκε την 10η του ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλο τον αγώνα κερδίζοντας τα σετ με 25-17, 25-12 και 25-18.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, Γκουϊμοντ, Λαρραχόντο, Κορνιένκο, Ζηκάκης – Λίμπερο:Αντωνίου.- Αλλαγές: Bαρνάβα, Κακοφεγγίτης, Παπαδημητρίου, Καλαφάτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ: Λαγού, Γεωργίου, Παμπακάς,Κυπριανού,Προύσαλης Σ., Χριστοφορίδης – Λίμπερο: Kουλέντης. – Αλλαγές: Aντωνόπουλος.