Πετόσφαιρα: Μίλησε η έδρα της Δερύνειας στο ντέρμπι τετράδας

Η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της τετράδας που έγινε στη Σάλα της ακριτικής κωμόπολης αφού κέρδισε την Παρασκευή για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών το ΑΠΟΕΛ με 3-2 σετ. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός και είχε πολύ σασπένς. Οι «πράσινοι» εδραιώθηκαν πλέον στην 3η θέση με 20 βαθμούς, ενώ το ΑΠΟΕΛ έχει πλέον 16 και είναι στην 4η.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο βαρωσιώτικο ντέρμπι της Ανόρθωσης με 3-0 σετ και ελπίζει για την τετράδα. Η αγωνιστική σημαδεύτηκε με την πρώτη νίκη του Εθνικού Λατσιών που την Πέμπτη κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής. Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής Ομόνοια – Green Air Παφιακός αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Ομόνοιας.

Το ντέρμπι είχε σασπένς και Αναγέννηση
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΠΟΕΛ 3-2 (25-18, 25-27, 25-20, 27-29, 15-11)
Σπουδαίος αγώνας από κάθε άποψη έγινε στη Σάλα Δερύνειας (σ.σ, είχε την τιμητική της την Παρασκευή) όπου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε με 3-2 το ΑΠΟΕΛ και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από τους «γαλαζοκίτρινους». Οι δυο ομάδες θα δώσουν μάχη το 2019 για την τετράδα ενώ και οι δυο αυτή τη στιγμή βρίσκονται εντός στόχων. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα, όμως το ΑΠΟΕΛ έχασε για δεύτερο σερί αγώνα με 2-3 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα 11-09 και 16-12 για να επικρατήσει σε 23 λεπτά 25-18 ανοίγοντας το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να επιβληθεί.

Οι «πράσινοι» με φόρα από το πρώτο σετ συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο δεύτερο. Η ομάδα του Μέλκα είχε σταθερά προβάδισμα τριών πόντων 13-10, 16-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως ανασυντάχθηκε και κατάφερε να μείνει ζωντανό στο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» γύρισαν τα δεδομένα και αφού έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισαν 25-27 σε 30 λεπτά ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε ένα κομβικό σημείο.

Η ομάδα της Δερύνειας προηγήθηκε στο τρίτο σετ 08-03 αφού ξεκίνησε εντυπωσιακά με κορυφαίους τους Ντεσποτόφσκι και Τοντόροβιτς. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και μείωσε σε 16-14 δίνοντας άλλη διάσταση στο σετ. Η ομάδα της Δερύνειας όμως άντεξε και πήρε το σετ 25-20 γράφοντας το 2-1 σε 28 λεπτά.

Κλειστό ήταν το τέταρτο σετ αφού καμιά εκ των δυο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Αναγέννηση είχε το ελαφρύ προβάδισμα 08-06 και 16-15. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 22-22 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν 26-26, αλλά το ΑΠΟΕΛ φάνηκε πιο ψύχραιμο κερδίζοντας 29-27 ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το σετ διήρκησε 35 λεπτά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τάι – μπρέικ με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 08-07, αλλά η Αναγέννηση είχε περισσότερες δυνάμεις και πήρε το σετ 15-11 κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Φελάχογλου, Ντουβαρτζί.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.

«Ερυθρόλευκο» το βαρωσιώτικο
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 (25-16, 25-22,25-22)
«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το βαρωσιώτικο ντέρμπι αφού την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018 για την 10η αγωνιστική του πρωτσθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 και βρίσκεται ζωντανή στη μάχη της τετράδας. Αντίθετα, η Ανόρθωση που τα έδωσε όλα έμεινε πολύ πίσω.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καταφανώς ανώτερη στα δυο πρώτα σετ με την Ανόρθωση να απειλεί στο δεύτερο αλλά τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν 25-16, 25-22 αντίστοιχα και να προηγούνται με 2-0 σετ. Το τρίτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το δεύτερο αφού οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες, αλλά η Νέα Σαμαμίνα πήρε το σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-0 σετ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΦΡ. ΜΠΡΟΥΚΣ):Παφίτης, Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, Ζηκάκης,Λαρραχόντο,Κορνιένκο – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Καλαφάτης, Λιοτατής, Γκούϊμοντ, Βαρνάβα.

AΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Αμπουϊλα, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Παγιάν, Ερέρα, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο1: Μιλτιάδους, Λίμπερο 2: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Κοντός.

Λεζ. Πανηγυρικό στιγμιότυπο των παικτών της Αναγέννησης Δερύνειας από προηγούμενο αγώνα (ΦΩΤΟ ΣΑΒΒΙΔΗΣ).