Πετόσφαιρα : Επιασε κορυφή ο Παφιακός

Απόδραση για τον Green Air Παφιακό από το «Λευκόθεο». Οι «μπλε» κατέβαλαν με 3-1 το ΑΠΟΕΛ μέσα στη Λευκωσία σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Οι «μπλε»βρίσκονται ισόβσαθμοι με την πρώτη Ομόνοια (έχει ένα αγώνα λιγότερο) στη συμπλήρωση του Α Γύρου του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Το ΑΠΟΕΛ πάλεψε στα ίσα τον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση που θα του επέτρεπε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Στη σύνθεσή του ο Green Αir Παφιακός είχε μετά από ένα μήνα τον Κωνσταντίνο Ευσταθίου.

Φοβερό ντέρμπι στο πρώτο σετ αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων με τον Green Air Παφιακό μετά από μάχη 35 λεπτών να κερδίζει 26-24 και να προηγείται με 1-0 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ επανήλθε στο δεύτερο σετ και παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο από τον Green Αir Παφιακό με αποτέλεσμα να κερδίσει σε 30 λεπτά 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

O Green Αir Παφιακός πήρε ξανά τα ηνία στο τρίτο σετ και επέστρεψε στον αγώνα ανακτώντας το προβάδισμα, αφού κέρδισε 25-17 . Με αυτό τον τρόπο οι Παφίτες προηγήθηκαν με 2-1 σετ σε κομβικό σημείο του ντέρμπι.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Παφιακή ομάδα να κερδίζει 25-23 και τον αγώνα με 3-1.

ΑΠΟΕΛ: Δημητρίου, Κασαμπαλής, Χάλαντα,Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα – Λίμπερο: Παντελή.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ:Ευσταθίου, Οικονομίδης,Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης,Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

AΠΟΕΛ – Grren Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (24-26, 25-21, 17-25, 23-25)