Πρώτη θέση για την ΑΕΚ

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Πετρολίνα ΑΕΚ από την Πάφο, όπου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League η ομάδα της Λάρνακας πήρε την νίκη με 118-73, τερματίζοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς με 20 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Η ΑΕΚ έχει προκριθεί στην ημιτελική φάση των play off και θα αγωνιστεί με την νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι ΕΝΠ-ΕΘΑ. Ο ΑΠΟΠ ολοκλήρωσε την φετινή του αγωνιστική πορεία για την φετινή περίοδο, με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα δύο λεπτά, όπου το σκορ ήταν στο 4-4. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και σημείωσε 19 σερί πόντους μέχρι το 6’ (έξι ο Παντελή, πέντε ο Γκίμπσον, από τρεις οι Μπιγκς-Ντουρέν, δύο ο Τρισόκκας), φέρνοντας το σκορ στο 23-4. Με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ ήταν στο 30-9.

Μέχρι το 12’ ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 33-13, με την ΑΕΚ να σημειώνει έξι πόντους στο επόμενο δίλεπτο (τέσσερις ο Μπιγκς, δύο ο Τάσιτς), φέρνοντας το σκορ στο 39-13. Μέχρι το 16’ το σκορ οδηγήθηκε στο 44-18, με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Δύο λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 51-24, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 58-26.

Μετά από δύο λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ οδηγήθηκε στο 63-30 για την ΑΕΚ, με τον Μίλλικεν λίγο αργότερα με λέι απ να μειώνει σε 63-32. Στα μισά της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους 30 πόντους, με την ΑΕΚ να προηγείται με 70-40. Στο 27’ η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 77-43, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 83-44.

Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στην συνέχεια, με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 32’ το σκορ ήταν στο 87-49, ενώ τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 99-54. Με το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 118-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-30, 26-58, 44-83, 73-118