Βήμα πρόκρισης για την Εθνική Γυναικών U19 στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλει

ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ 0-3  (21-25, 10-25, 21-25)

«Χαραμάδα» πρόκρισης στην επόμενη φάση των προκριματικών του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος άνοιξε την Πέμπτη στο Τσέρκασι της Ουκρανίας η Εθνική Γυναικών U19. Tα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά κέρδισαν στη σάλα το «Παλάτι των Σπόρτς Budivelnyk» παρουσία 210 θεατών την Ισλανδία με 3-0 σετ και πήραν κεφάλι στον πρώτο προκριματικό  Όμιλο.

H Eθνική προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά στο τρίτο οι Ισλανδές πήραν διαφορά έξι πόντων 06-12, αλλά με εντυπωσιακή ανατροπή η Εθνική γύρισε τον αγώνα και κέρδισε με 25-21.

Τα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους 04-04 ανέβηκαν και στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ στο πρώτο  σετ προηγήθηκαν 08-05. Οι Ισλανδές είναι σκληροτράχηλες αλλά οι διεθνείς μας είχαν σταθερά το προβάδισμα 10-08. Ωστόσο, τα κορίτσια από τη χώρα των πάγων μάς προσπέρασαν 13-12 για να απαντήσουμε σχεδόν άμεσα 13-15. Νέο προσπέρασμα από την Ισλανδία αλλά νέο σερί από την Εθνική και ισοφάριση 16-16.

Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε 19-17 δείχνοντας να ανακτούμε ψυχολογία κάτι που είχε αντίκτυπο στη συνέχεια αφού τα κορίτσιά μας αύξησαν στο +3 19-22 και +4 20-24 για να κερδίσουμε 25-21 σε 28 λεπτά.

Eεκπληκτικό ξεκίνημα για την Εθνική μας στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε με 01-08 δείχνοντας ότι ελέγχει πλήρως τον αγώνα.  Μετά το τεχνικό τάιμ – άουτ τα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (10-04, 05-11). Η Εθνική λειτουργούσε αψεγάδιαστα εξασφάλισε νταμπλ – σκορ 06-12 ενώ φόρτωνε με πόντους το αντίπαλο τερέν 07-15.  Τα πάντα είχαν κριθεί στο σετ αφού τα κορίτσια της Εθνικής U19  έπαιξαν εκπληκτικό βόλεϊ και εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων 09-20. Τελικά, μάλλον … ξεκούραστα η Εθνική κέρδισε το σετ 10-25 σε 22 λεπτά και το 2-0 για την ομάδα μας ήταν γεγονός.

Το υπέρ μας 2-0 και η άνεση με την οποία κατακτήσαμε το δεύτερο σετ έφερε χαλάρωση στις νεαρές μας παίκτριες που μπήκαν νωθρά στο τρίτο σετ και βρέθηκαν πίσω με 00-04 και 01-07, αφού οι Ισλανδές φάνηκαν πιο αποφασιστικές. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ τα κορίτσια του Πατσιά έδειξαν σημεία ανάκαμψης (σ.σ. οι κόουτς της ηρέμησαν) και μειώσαμε 03-09. Ωστόσο, πάλι φάνηκε να χάνουμε τα «πατήματά μας» με τις Ισλανδές να ξεφεύγουν 12-06. Μέχρι εκεί όμως φαίνεται να άντεξαν οι Ισλανδές. Με μια σούπερ… ανατροπή η Εθνική γύρισε «τούμπα τον αγώνα» και με σερί 10 -03  πήγαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ με 16-13.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική δεν κοίταξε πίσω ξεφύγαμε με +5 19-14 με τις Ισλανδές να  επηρεάζονται ψυχολογικά αφού οι δικές μας έκαναν το παιχνίδι τους και αφού ελέγξαμε τον ρυθμό 19-22 για να κερδίσουμε πανηγυρικά σε 1 ώρα και 25 λεπτά 25-21 σε 29 λεπτά. Η Εθνική κέρδισε ένα σετ που φαινόταν χαμένο και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΚΥΠΡΟΣ(Π. ΠΑΤΣΙΑΣ): Σιμανόφσκι, Κακουρή, Λεωνίδου, Σιακίδου, Στυλιανού, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Kυπριανού Αλλαγές: Ηρακλέους, Νικολάου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σλάβισα Κουζμάνοβιτς από τη Βοσνία και Βούτερ Nτερ Μπάαρ από την Ολλανδία.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η  Ράνια Στυλιανού με 18 πόντους  (11 μπρέικ πόιντς), και τρία μπλοκς, καλύτερη σέρβερ η Ελένη Κακουρή με τέσσερεις άσους.  Η Ράνια Στυλιανού συμμετέχει σε μια καινοτομία της Cev ως η social media ρεπόρτερ της Εθνικής.

Στον άλλο αγώνα  του πρώτου προκριματικού ομίλου η Ουκρανία υπέταξε την Σουηδία στο ντέρμπι των «γαλαζοκιτρίνων» με 3-1 σετ (23-25, 25-18, 12-25, 18-25). Την Παρασκευή στις 16:00 το απόγευμα απευθείας από το LaolaTV ) η Εθνική αντιμετωπίζει την Ουκρανία.

Με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Κύπρος 03 (3-0), 2. Ουκρανία 03 (3-1), 3. Σουηδία 0 (1-3) 4. Ισλανδία 0 (0-3).

«Κλειδί ο αγώνας με Ουκρανία»
Μιλώντας μετά τον αγώνα ο προπονητής της Εθνικής Πέτρος Πατσιάς εμφανίστηκε κατενθουσιασμένος από την εμφάνιση της Εθνικής λέγοντας ότι ιδιαίτερα στο τρίτο σετ οι παίκτριές μας ήταν εντυπωσιακές αφού ανέτρεψαν το 01-09 που έχαναν.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στον αγώνα με την Ουκρανία τον οποίο χαρακτήρισε κλειδί για την πρόκριση.  «Σε τέτοιες ηλικίες» είπε «χρειάζεται υπομονή αφού δεν γνωρίζουμε τι θα συναντήσουμε. Θα παλέψουμε τον κάθε αγώνα όπως είπαμε πριν έλθουμε στην Ουκρανία».