Νίκες για Παφιακό, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ

Πολλές συγκινήσεις πρόσφερε η 10η αγωνιστική και πρώτη του 2018 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών. Αρχικά, η Ολυμπιάς Φρ. κέρδισε τον πρώτο της βαθμό μετά από 10 αγώνες, έστω και έάν έχασε με 2-3 από το ΑΠΟΕΛ.  Εξάλλου, η Ομόνοια κατέβαλε στο ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-1, ενώ ο πρωτοπόρος Παφιακός κέρδισε μετά από πραγματική μάχη την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ.

Ο αγώνας Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δερύνειας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018.

Νίκη ψυχολογίας
«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-1  (25-17, 25-23, 23-25, 25-18)
Νίκη ψυχολογίας πέτυχε η Ομόνοια που στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής κέρδισε την ανεβασμένη Ανόρθωση με 3-1 σετ και έκανε ποδαρικό στο 2018. Ο αγώνας έφθασε σε υψηλά επίπεδα και θύμισε αγώνες προηγούμενων ετών. Η Ομόνοια γενικά ήταν καλύτερη αλλά η Ανόρθωση με τον Μπεντόγια στη σύνθεσή της έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Η Ομόνοια θέλησε να δείξει ποιο είναι το «αφεντικό» στον αγώνα απέναντι στην Ανόρθωση η οποία έχοντας στη σύνθεσή της τον Μπεντόγια για πρώτη φορά δεν είχε καλά πατήματα. Οι «πράσινοι» το εκμεταλλεύτηκαν και κέρδισαν 25-17, κάνοντας το 1-0.

Η Ανόρθωση ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο σετ με συνέπεια ο αγώνας να αποκτήσει «άγρια ομορφιά». Την ίδια ώρα η Ομόνοια ήταν αποφασιστική και κατάφερε παρά τη σθεναρή αντίσταση των «κυανολεύκων» να κερδίσει με 25-23 και να αποκτήσει το ψυχολογικό ντοπάρισμα του 2-0 σετ.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την Ανόρθωση αφού κατάφερε να μπει στο παιχνίδι μειώνοντας τα σετ σε 1-2. Παίζοντας έξυπνα κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 23-25 «πληρώνοντας» την Ομόνοια που δεν κατάφερε να  ελέγξει το παιχνίδι με το «ίδιο νόμισμα».
Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια επανήλθε και αφού ξεπέρασε τον ενθουσιασμό της Ανόρθωσης 11 -11 σε κάποια φάση κέρδισε το σετ με 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Φέλιξ,  Σ. Πετρακκίδης, Σιντιιμπέ, Αχ. Πετρακκίδης, Αλεξίου, Μπάγκρεϊ – Λίμπερο:  Παπαχριστοδούλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Πελχαρίνι, Στρουγκάρεβιτς, Σόρενσεν, Κνέζεβιτς, Μπεντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

Του έκανε τη ζωή δύακολη
«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – POKKA AE ΚΑΡΑΒΑ  3-1 (25-18, 31-29, 25-27, 25-13)
Σε ένα αγώνα με δυο σετ να τελειώνουν στους έξτρα πόντους ο Παφιακός υπέταξε την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ και εξακολουθεί να απολαμβάνει την κορυφή. Οι Παφίτες μπήκαν με το «δεξί» στο 2018 άνκαι δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι σε μια καταπληκτική στο δεύτερο και τρίτο σετ Pokka ΑΕ Καραβά.

Ο Παφιακός στο πρώτο σετ συνέχισε από εκεί που έμεινε πριν από τις γιορτές. Παίζοντας σοβαρά  κέρδισε με 25-18 την Pokka ΑΕ Καραβά που είχε  μέτρια παρουσία, με συνέπεια οι Παφίτες να προηγηθούν με 1-0.

Δεν τέλειωνε με τίποτα
Το δεύτερο σετ δεν τέλειωνε με τίποτα. Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν σε εξαιρετική κατάσταση άφησαν πίσω τους το μέτριο ξεκίνημα με συνέπεια οι πρωτοπόροι να συναντήσουν φοβερές δυσκολίες. Μετά από ένα αγώνα «γκραν – γκινιόλ» ο Παφιακός κέρδισε με 31-29 αυξάνοντας σε 2-0 το υπέρ του σκορ.

Το ντέρμπι και το μια σου μια μου συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τυχερή αυτή τη φορά την Pokka ΑΕ Καραβά που κέρδισε με 25-27 και μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παφιακός έβαλε το καλό του κοστούμι και παίζοντας όπως μας έχει συνηθίσει κέρδισε με άνεση 25-13 κερδίζοντας και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Tοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Ντίας, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης.

POKKA AE ΚΑΡΑΒΑ (ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Γκαρσία, Παναγιωτίδης, Ράμμα, Καρακατσάνης, Ντουγκριαρένκο, Χαρτζηφιλίππου.

Ακατάλληλο για καρδιακούς
ΣΑΛΑ ΓΥΜΝ. ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ:  ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.– ΑΠΟΕΛ 2-3 ( 19-25, 28-26, 25-22, 25-27, 12-15)
Σε ένα αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στη Σάλα ΤΟΥ Γυμνασίου Φώτη Πίττα στο Φρέναρος την Ολυμπάς με 2-3 σετ και επέστρεψε στις νίκες στην αυγή του 2018. Ωστόσο, ο αγώνας πρόσφερε τον πρώτο βαθμό στην Ολυμπιάς, ενώ το ΑΠΟΕΛ έχασε δυο στην προσπάθεια που κάνει για την τετράδα.

Ανώτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο σετ δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τη φιλότιμη όπως πάντα Ολυμπιάς με 19-25 και να προηγηθεί με 0-1 μέσα στη σάλα του Γυμνασίου Φώτη Πίττα.

Συναρπαστικό ήταν το δεύτερο σετ αφού η Ολυμπιάς με την παρότρυνση και των οπαδών της κατέθεσε ψυχή με αποτέλεσμα να φέρει τον αγώνα στους έξτρα πόντους και εκεί η τύχη ήταν με το μέρος της. Οι «μαυροκόκκινοι» κέρδισαν με 28-26 ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.
Η εξέλιξη που είχε το τρίτο σετ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Φρενάρους που παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ κατόρθωσε να ανατρέψει τα δεδομένα και να προηγηθεί με 2-1 αφού κέρδισε το τρίτο σετ με 25-22. Το Φρέναρος ταυτόχρονα απέσπασε  βαθμολογικό κέρδος από το παιχνίδι.

Το τέταρτο σετ επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 25-27, και το σετ οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ. Στο πέμπτο σετ το ΑΠΟΕΛ πιο έμπειρο και ψύχραιμο πήρε τη νίκη με 2-3 αφού κέρδισε 12-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Αδάμου, Στρούγκαρ,  Γιανούζοβιτς, Παπέττας, Φιλίπας, Πέτρου – Λίμπερο:  Πρωτοπαπάς.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΜΕΛΚΑΣ):Βερίσιμο, Χάσικος, Χαλλούμης, Πούλκο,  Γ. Χρυσοστόμου, Λούνα – Λίμπερο: Παντελή.

Η βαθμολογία έχει ως εξής: 1. Παφιακός 27. 2. Ομόνοια (σε 9 αγ.) 24. 3. ΑΠΟΕΛ 18. 4. Νέα Σαλαμίνα  (σε 8 αγ.) 16. 5. Ανόρθωση 13. 6. Αναγέννηση Δ (σε 9 αγ.). 10. 7. Pokka ΑΕ Καραβά  5. 8. Ολυμπιάς Φρ. 1.