Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ

Δύσκολη εντός έδρας νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε μέσα στο "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο" της ΕΘΑ με 87-82, στον τελευταίο χρονικά αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος".

Αυτή ήταν η 11η φετινή νίκη για την ΑΕΚ που έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται σε ισοβαθμία με τον Κεραυνό στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται μεταξύ τους στην επόμενη αγωνιστική. Η ΕΘΑ, που πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, έμεινε στους 21 βαθμούς μετρώντας οκτώ νίκες και πέντε ήττες. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μακφάντεν με 28 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στην πρώτη περίοδο. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί το σκορ με 5-2 μετά από ενάμιση λεπτό αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους του Κάμπερμπατς και δύο του Γκόλεντεν πήραν προβάδισμα με 8-5. Η ΕΘΑ συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ καταφέρνοντας στο 5:46 να προηγηθεί με πέντε πόντους διαφορά (14-9). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο τρίποντα από τους Παλάλα και Μπόουμαν με το σκορ να οδηγείται στο 15-14. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους στην συνέχεια (19-18 υπέρ της ΑΕΚ), ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου η γηπεδούχος ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 22-20.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με τέσσερις ελεύθερες βολές αύξησε την διαφορά στους έξι (26-20). Με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών το σκορ οδηγήθηκε στο 31-23, με την ΕΘΑ να σημειώνει τέσσερις πόντους (δύο ο Πακ και δύο ο Κάμπερμπατς) μειώνοντας σε 31-27, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Μακφάντεν απάντησε με τρίποντο, όμως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (ένα ο Αναστασιάδης και τέσσερις ο Χένρι) μειώνοντας στους δύο (34-32). Λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά είχε παραμείνει στους δύο (40-38 υπέρ της ΑΕΚ). Οι "κιτρινοπράσινοι" κατάφεραν να σημειώσουν άλλους δύο πόντους με τον Μακφάντεν, και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο 42-38.

Ισορροπημένο παρέμεινε το παιχνίδι και στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου. Με την συμπλήρωση δύο λεπτών η ΑΕΚ είχε ανοίξει την διαφορά στους έξι (46-40), ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει από ένα ακόμα δίποντο (ο Πίαρσον για την ΕΘΑ και ο Μπρέζετς για την ΑΕΚ) με το σκορ να οδηγείται στο 48-42. Η ΕΘΑ όμως με ένα σερί εννέα πόντων (τρεις ο Χένρι, έξι ο Γκόλντεν) έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 51-48. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-50 με τον Μπόουμαν, όμως οι "κιτρινόμαυροι" σημείωσαν πέντε πόντους και έφεραν το σκορ στο 56-50, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η ΑΕΚ όμως απάντησε και μείωσε την διαφορά στους δύο (58-56) στο 27:28. Πενηντατρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 61-59 υπέρ της ΕΘΑ, με τον Χένρι με δίποντο να φέρνει το σκορ στο 63-59.

Η ΕΘΑ είχε ιδανικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας με την συμπλήρωση ενός λεπτού να δημιουργήσει διαφορά οκτώ πόντων (67-59). Η ΑΕΚ μείωσε με δίποντο του Μακφάντεν, όμως ο Γκόλντεν απάντησε με νέο δίποντο φέρνοντας το σκορ στο 69-61. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους με τον Μακφάντεν με το σκορ να φθάνει στο 69-66, με τον Πίαρσον να απαντάει με κάρφωμα και να φέρνει το σκορ στο 71-66. Στο 35:32 η διαφορά στο σκορ μειώθηκε στους δύο, έπειτα από τρίποντο του Πέτροβιτς. Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 73-73. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο με το σκορ να οδηγείται στο 76-76. Πενηντατέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μακφάντεν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 82-79 με την ΕΘΑ να απαντάει με τρίποντο του Χένρι λίγο αργότερα, και το σκορ να φθάνει στο 82-82. Ο Πέτροβιτς πέτυχε ένα καθοριστικό δίποντο στην εξέλιξη του αγώνα και έδωσε προβάδισμα με στην ΑΕΚ 84-82. Είκοσι δεύτερα πριν το φινάλε, ο Μακφάντεν με ελεύθερη βολή έφερε το σκορ στο 85-82. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 87-82.