Νίκη με ανατροπή για την Κύπρο

Πρώτη νίκη και μάλιστα με ανατροπή για την Εθνική Κύπρου στον τριτο ομιλο της τριτης κατηγορίας του πρωταθλήματος Εθνων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως να ανατρέψει τα δεδομένα και να επικρατήσει πανάξια της Σλοβενίας με 2-1 στο Στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Οι διεθνείς μας από το ξεκίνημα του αγώνα παρουσιάστηκαν με καλύτερο πρόσωπο σε σχέση φυσικά με τον αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στην Νορβηγία, και κοιταξαν στα μάτια την αντίπαλο της πανηγυρισαν την πρώτη νικη σε επίσημο αγωνα απέναντι στους Σλοβένους.

Στο 54ο λεπτό με κεφαλιά ο Ρόμπερτ Μπέριτς άνοιξε το σκορ για τους Σλοβένους.

Η Εθνική μας αντέδρασε και στο 69ο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδιασμό ο Πιέρος Σωτηρίου ισοφάρισε σε 1-1.

Ακολούθησε η απόκρουση του αγώνα από τον τερματοφύλακα της Σλοβενίας σε κοντινό σουτ του Παπουλή όμως η επιμονή της ομάδας μας έφερε την πολυπόθητη νίκη.

Ενα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαράλαμπου Κυριάκου ο
Στογιάνοβιτς στην προσπάθεια του να αποκρούσει τη μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του, 2-1 για την Εθνική μας.

"Για να φτάσουν οι ποδοσφαιριστές μου σε αυτή τη νίκη με αυτό τον τρόπο, μετά την ήττα στη Νορβηγία και μετά που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0, σημαίνει ότι έχουν χαρακτήρα, έχουν προσωπικότητα. Τους αξίζει μεγάλος σεβασμός", ανέφερε μιλώντας για τη νίκη επί της Σλοβενίας ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός Ραν Μπεν Σιμόν.

Η Κύπρος βρίσκεται μαζί με την Νορβηγία στους τρεις βαθμούς. Πρωτιά για Βουλγαρία που έχει το απόλυτο των βαθμών. Στη τελευταία θέση η Σλοβενία με ένα βαθμό.

Με γκολ του Βασίλεφ στο 59ο λεπτό η Βουλγαρία κέρδισε στο Νασιονάλεν Στάντιον Βασίλ Λέφσκι (Σόφια) τη Νορβηγία και έτσι έκανε το απόλυτο στον τρίτο όμιλο της 3ης Κατηγορίας του Πρωταθλήματος των Εθνών που αγωνίζεται η Εθνική μας.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε η Νορβηγία τον αγώνα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νόρτβειτ στο 88΄.