Ήττες για τις κυπριακές ομάδες

Την ήττα από την Γκάζιαντεπ με 93-86 γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, έπειτα από αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα στον αγώνα. Πολύ καλή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ σε αρκετά σημεία στην αναμέτρηση, που ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη.

Κυρίως μοιρασμένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης στην Λάρνακα. Οι δύο ομάδες παρέμειναν για όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 8-7 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με την ολοκλήρωση της περιόδου, με 19-16.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της κυπριακής ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ έδειξε πως ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στον αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 23-22, έπειτα από ένα δικό της σερί πέντε πόντων.  Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι "κιτρινοπράσινοι" παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 34-32.

Δυνατά μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι που με ένα σερί επτά πόντων πήραν προβάδισμα με 39-34. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε και ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάρει ξανά προβάδισμα στο 26:30, με το σκορ να φθάνει στο 47-46, έπειτα από τρίποντο του Τομάς. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 54-50.

Η Γκάζιαντεπ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με τρίποντο, με την ΑΕΚ να απαντάει με δίποντο του Γκούτγουίν, με το σκορ να είναι στο 56-54 υπέρ της. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 60-60 στο 35'. Δύο λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (62-62), ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό η Γκάζιαντεπ ήταν πιο εύστοχη, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 68-64. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους με το σκορ να φθάνει στο 70-66. Η ΑΕΚ πάλεψε και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με δίποντα από τους Γκούτγουιν και Τομάς, 42'' και 17'' πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, με τον αγώνα να οδηγείται σε παράταση.

Αρκετά καλά μπήκε στην παράταση η Γκάζιαντεπ που μετά από δύο λεπτά είχε προηγηθεί με 81-72. Η ομάδα της Λάρνακας πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Τελικό σκορ 93-86 υπέρ της Γκάζιαντεπ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 34-32, 54-50, 70-70, 86-93 (παράταση)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)

Τομάς 16 (2), Τόμπσον 13, Παλάλας 1, Γκούτγουιν 23, Μπιγκς, Μπρέζετς 8, Σιζόπουλος 2, Πέτροβιτς 8 (2), Τρισόκκας 2, Χάρρις 9, Παντελή 4.

Γκάζιαντεπ (Στέφανος Δέδας)

Ράουτινς 8 (2), Όζκανλι, Έρολ 1, Οζκάν 2, Ντένμον 35 (5), Ρούζιτς 2, Μπάλαζιτς 19 (3), Τσέρι 19 (2), Έριουζ.

Παρά την καλή εμφάνιση σε αρκετό χρονικό διάστημα της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Τσεχία. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα απέναντι στην Παρντουμπίτσε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πήραν την νίκη με 80-75.

Αρκετά καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από δυόμιση λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2. Οι τσέχοι στην συνέχεια με ένα σερί επτά πόντων πήραν προβάδισμα με 9-7. Με την πάροδο του χρόνου η κυπριακή ομάδα έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 7' να προηγηθεί με 17-12. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους "γαλαζοκίτρινους" να είναι μπροστά στο σκορ με 23-19.

Με αρκετά καλό ρυθμό συνέχισε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ καταφέρνοντας στο 13:30 να είναι μπροστά στο σκορ με 29-21. Η Παρντουπίτσε σημείωσε τρεις πόντους στην συνέχεια, μειώνοντας σε 29-24, με τον Παντούρη και τον Μπερνατόφσκι στην συνέχεια να σημειώνουν δύο και τρεις πόνους αντίστοιχα φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (34-24). Με το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 40-35, υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα του μέχρι το 33:10, όπου η Παρντουμπίτσε πήρε προβάδισμα με 46-44. Η ομάδα της Λευκωσίας όμως στάθηκε καλύτερα στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να  πάρει εκ νέου προβάδισμα και στο τέλος της περιόδου να προηγείται με 54-52.

Καλά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και στην τέταρτη περίοδο, όπου με την συμπλήρωση τριών λεπτών είχαν πάρει εκ νέου προβάδισμα με 61-56. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα της Τσεχίας πήρε προβάδισμα με 64-58. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε στο παιχνίδι στο διάστημα που απέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ωστόσο δέχθηκε την ήττα με 79-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 35-40, 52-54, 80-75

Παρντουμπίτσε

Μπάρνετ 14 (1), Γουόλ 18 (3), Κότας, Νέκας 2, Πούλπαν 2, Σβόρντλικ 19, Σκραντς 3, Κοχούτ 1, Ότρεϊ 21.

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης)

Μπράουν 7 (1), Κοιλαράς, Κούνας 7 (1), Μπάσεϊ 12 (1), Παντούρης 6, Μπερνατόφσκι 11 (1), Κασκίρης 2, Μόμπλεϊ 14, Ράιτ 16.

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Φεβρουαρίου 2021 - 22:39

20 Απριλίου
Βαφεάδης: Προθεσμία μέχρι την Τρίτη να ετοιμαστεί η εγγυητική για την ανάπτυξη στη Λάρνακας
19:26

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.